Ką daryti sugedus automobiliui užsienyje?

Automobilio gedimas užsienyje gali tapti nemaloniu išbandymu, tačiau tinkamai pasiruošus ir žinant, kaip elgtis, situacija tampa valdoma. Šis straipsnis padės suprasti, kokių veiksmų imtis, jei automobilis sugedo kelionės metu, ir kaip pasiruošti tokioms netikėtoms situacijoms.

mikroautobuso pervezimas ant tralo
 

1. Užtikrinkite savo ir kitų saugumą

Jei automobilis sugedo važiuojant, pirmiausia stenkitės sustoti saugioje vietoje. Jei įmanoma, patraukite transporto priemonę į šalikelę ar stovėjimo aikštelę, kad ji netrukdytų kitoms transporto priemonėms. Įjunkite avarinius žibintus, kad būtumėte matomi kitiems vairuotojams.

Jeigu gedimas įvyko greitkelyje, labai svarbu laikytis saugumo reikalavimų. Išeikite iš automobilio tik tuo atveju, jei tai saugu, ir pasitraukite už apsauginės kelio užtvaros, kad sumažintumėte riziką būti sužeistiems. Nepamirškite užsidėti šviesą atspindinčią liemenę ir pastatyti avarinį ženklą – mieste jis turi būti 30 metrų atstumu nuo automobilio, o užmiestyje – 100 metrų.

 

2. Patikrinkite, ar problema gali būti išspręsta vietoje

Prieš kviesdami pagalbą, pabandykite įvertinti, ar galite patys išspręsti problemą. Kartais gedimas būna nedidelis ir lengvai ištaisomas vietoje. Esame kalbėję apie dažniausius automobilio gedimus kelyje – rekomenduojame paskaityti.

Jei automobilis nesiveda, pirmiausia patikrinkite akumuliatorių. Galbūt jis tiesiog išsikrovė, o problemą galima išspręsti panaudojant užvedimo laidus. Jei pradūrėte padangą, galite ją pakeisti atsargine, jei turite tinkamus įrankius. Trūkstant degalų, galite pasiekti artimiausią degalinę pėsčiomis arba išsikviesti kuro pristatymo paslaugą.

Tačiau jei nesate tikri dėl problemos pobūdžio ar neturite reikiamų įrankių, nereikėtų rizikuoti – kreipkitės į profesionalus.

 

3. Kreipkitės į techninę pagalbą užsienyje

Daugumoje Europos šalių veikia techninės pagalbos tarnybos, kurios atvyksta į vietą ir padeda spręsti problemas. Norėdami iškviesti pagalbą, galite naudotis vietiniais pagalbos numeriais arba savo draudimo bendrovės paslaugomis, jei jūsų draudimas apima pagalbą užsienyje.

Kreipiantis į tech. pagalbą, būtina turėti šią informaciją:

– Tikslią vietą, kurioje esate. Naudokite GPS, vietinius orientyrus ar artimiausius kelių ženklus.

– Gedimo pobūdį – jei žinote problemą, aiškiai ją apibūdinkite.

– Automobilio dokumentus ir draudimo polisą.

Kai kurios šalys turi nacionalinius pagalbos numerius, pavyzdžiui, Vokietijoje – ADAC, o Prancūzijoje – Assistance Routière. Techninės pagalbos specialistai padės pašalinti gedimus, o prireikus – nugabens automobilį į servisą.

 

4. Pasinaudokite draudimo paslaugomis

Draudimo bendrovės dažnai siūlo pagalbą kelyje užsienyje kaip papildomą paslaugą. Jei jūsų draudimo polise įtrauktas pagalbos kelyje priedas, tai gali palengvinti situaciją ir sutaupyti pinigų.

Paprastai tokios paslaugos apima:

– Tralo iškvietimą ir automobilio transportavimą į artimiausią servisą.

– Automobilio remontą vietoje, jei problema nedidelė.

– Laikiną transporto priemonę, kad galėtumėte tęsti kelionę, kol jūsų automobilis bus remontuojamas.

Praneškite draudimo bendrovei apie įvykį kuo greičiau. Nurodykite tikslią situaciją, pateikite nuotraukas ar kitus surinktus duomenis.

 

5. Planuokite tolimesnius veiksmus

Jei automobilio negalima suremontuoti vietoje, būtina apgalvoti, kaip toliau elgtis. Vienas iš sprendimų – transportuoti automobilį atgal į Lietuvą naudojant tralą. Tai gali būti būtina, jei remontas užtruks arba jei jūsų automobilis stipriai sugadintas.

Kitas variantas – pasinaudoti laikino automobilio nuomos paslaugomis. Daugelis draudimo bendrovių siūlo nuomos galimybes, kad galėtumėte tęsti kelionę be didesnių trukdžių. Jei kelionė tampa neįmanoma, apsvarstykite grįžimo į Lietuvą alternatyvas – lėktuvu, autobusu ar traukiniu.

 

6. Kaip pasiruošti kelionei iš anksto?

Gedimų riziką galima sumažinti tinkamai pasiruošus kelionei. Ypač svarbu paruošti automobilį šaltam sezonui. Prieš išvykdami atlikite automobilio techninę apžiūrą ir užtikrinkite, kad visos sistemos veikia tinkamai. Patikrinkite padangų būklę, aušinimo skysčio lygį ir akumuliatorių.

Be to, turėkite reikalingus įrankius ir atsargas: atsarginę padangą, užvedimo laidus, avarinį ženklą, šviesą atspindinčią liemenę ir žibintuvėlį. Išsisaugokite vietinius pagalbos numerius šalyje, į kurią keliaujate, kad galėtumėte greitai gauti pagalbą.

Jeigu dažnai keliaujate į užsienį automobiliu, verta pagalvoti apie papildomą apsaugą. Tokiais atvejais gali būti naudinga pasidomėti, ar verta rinktis draudimą, apimantį techninės pagalbos paslaugas.